żwir

Nowoczesny dom spokojnej starości

http://angel-care.pl/mieszkania-dla-seniorow usług senioralnych w Polsce nieustannie wzrasta. Co rusz, można usłyszeć o nowych placówkach na terenie całej Polski. Jednak ciągle powszechnie wspomina się o ośrodkach opieki w kategorii domów starców. Dlaczego ten schemat myślenia ciągle jest tak silnie zakotwiczony w świadomości Polaków? Czy jesteśmy w stanie go zmienić?

Zapotrzebowanie na oferty ośrodków opiekuńczych w Polsce jest ogromne. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Dane statystyczne mówią, że dwa miliony polskich obywateli nie może poradzić sobie z niezbędnymi do życia czynnościami, takimi jak zrobienie zakupów, przyrządzanie posiłków, czy wykonanie codziennej higieny. Co więcej, około dwustu tysięcy osób wymaga pomocy w normalnym funkcjonowaniu. Także spora grupa seniorów nie mając problemów ruchowych nie radzi sobie z odnalezieniem się w społeczeństwie mając kłopoty z uczestniczeniem w życiu społecznym oraz załatwianiem urzędowych spraw.

Dom starców nie taki straszny, jak go malują

Wiele rodzin nie może poradzić sobie z opieką nad najstarszymi członkami, a sporo z nich stara się zapewnić podstawową opiekę równocześnie pozostając bezradnymi wobec samotności i niemożności odnalezienia się wśród innych ludzi. Zajmowanie się osobą starszą w większości przypadków wymaga dopasowania szczegółowej organizacji wszystkich członków rodziny. Tymczasem, ośrodki opiekuńcze przez grono osób często traktowane są na równi z domami starców. Jest to schemat, który zapadł w głowach wielu Polaków, którzy domy starców wyobrażają sobie, jak szpitale. Duża część społeczeństwa posiada również nieprzyjemne doświadczenia z tzw. DPSami. Powoduje to fakt, że duża część rodzin, myśląc w kategoriach domów starców nie chce korzystać z usług senioralnych lub decyduje się na opiekę domową, pomijając aspekt komfortu psychicznego seniorów. W takiej sytuacji poszkodowane są same osoby starsze. Obraz szpitalnego domu starców ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Funkcjonuje wiele ośrodków, które oprócz opieki medycznej i wysokich standardów mieszkaniowych, opierają się na zapewnieniu dobrego samopoczucia i dobrostanu psychicznego poprzez spotkania grupowe i aktywizacyjne.

Be the First to comment.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *